Zásilky odesílám během 2 pracovních dní!

Blog

Rituál ženské bylinné napářky neboli parní sedací koupel

Ženská bylinná napářka je jednou z praktik, které dnes zažívají boom a stávají se běžnou praxí pro zdraví ženy ve všech obdobích. Ženy si napářkou upevňují ženské zdraví, pravidelný cyklus, řeší bolestivou nebo nepravidelnou menstruaci, neplodnost atp. V Česku za popularizaci této metody vděčíme Monice Valové ze Steamy.cz a na jejím webu naleznete mnoho základních informací. Na trhu je ale dnes kromě Steamy již i množství jiných značek, které pomůcky k napařování nebo napařovací směsi nabízejí. 

Sama jsem se poprvé setkala s napářkou v kontextu svého prvního porodu, poté co mi ji doporučila porodní asistentka v Německu. Koupila jsem si na ně dle místní tradice senné květy a stihla ji přesně jednou. Zanedlouho jsem o ní začala slýchat víc a experimentovala jsem s ní dál. V článku chci nastínit své zdroje a zkušenosti, pokud se do ní však pouštíte poprvé, doporučuji vám také prozkoumat kontraindikace a začít konzultací s některou z certifikovaných poskytovatelek napářky ohledně očekávání a správného využití ve Vaší situaci. 

 

Steamy Chick Studie

V USA je takovou velkou propagátorkou Keli známá jako Steamy Chick. Protože se setkávala s tím, že metoda je často zdravotníky shazovaná ze stolu, udělala v roce 2019 pilotní studii zaměřenou na využití napářky v rekonvalescenci v po porodu. Byla to malá studie na 11 ženách po vaginálních porodech, kterou provedla jedna porodní asistentka v rámci poporodní péče, aby napářka byla vždy připravena stejně. Napařování probíhalo za období 5x a jednalo se o 15minutové napářky. Porodní asistentka též hodnotila rekonvalescenci a sledovala několik proměnných jako například zavinování a čištění dělohy, hojení porodních zranění, hojení hemeroidů, vyprazdňování atp. U většiny z nich mělo napařování pozitivní vliv a napařovací skupina měla lepší nebo rychlejší výsledky. 

 

V čem napářka spočívá 

Hrst bylin se svaří v hrnci. Žena si pak nad hrnec sedne nahá a napařuje vulvu a vaginu, ideálně zabalená do deky nebo stoličku či hrnec schová pod sukni, aby udržela napářku nejteplejší do nejdéle a aby mohla co nejlépe využít látky z bylin. 

 

Vlhké teplo napomáhá prokrvení, uvolnění, v páře se také nesou aromaterapeutické látky. Příprava napářky je jednoduchá, je to hezký rituál pro večerní uvolnění a je hezké si k němu zapálit svíčku, pustit hudbnu, uvolnit se. Prohřátí lze také podpořit komplementárním čajem během nebo po napařce. Po napářce by si žena měla teplo udržet, obléct si ponožky, číst si pod dekou, dopřát si klid. Napářka může být též oblíbená před milováním, zejména pokud žena v důsledku kojení trpí větší suchostí nebo po změnách po porodu je v tenzi a má problém se uvolnit. V případě snahy o miminko se ale prosím napařujte pouze tehdy, jste-li si jistá, že nejste těhotná.

Pro mě je napářka příkladem holistické ženské péče, kdy si žena vytváří moment pro sebe, který je hladivý pro tělo i duši. Už samotná příprava napářky je taková rituální, spojuje ženu s přírodou, byt rozvoní a správně usušené byliny mají také krásné barvy, že je to pastva pro smysly. 

Specifika napařování v šestinedělí

I pokud žena byla na napařování dříve zvyklá, po porodu je třeba opatrnosti. S napářkou se začíná po skončení aktivního krvácení (v očistkách není jasně červená krev) a začíná se jemně, s méně teplou vodou a bez akumulace páry. Je také dobré začít s kratší napářkou a postupně ji prodlužovat. Lze ji doporučit denně do skončení šestinedělí anebo až v délce 30 po sobě jdoucích dnů.  O vhodné poloze více níže a v článku o rizikách při prolapsu. Pro další informace doporučuji články Moniky Valové Ženská bylinná napářka v šestinedělí a krásnou Reportáž o tom, jak napářka provedla ženu a její dítě koncem těhotenství, porodem a šestinedělím.

Možnosti napařování bez stoličky a rizika DIY variant

Pokud chcete napářku jen vyzkoušet, je pochopitelné, že se vám nechce jít do koupě stoličky. Já stoličku vřele doporučuji, protože celou proceduru významně zpohodlní a při pravidelném využívání se ta investice rozpočítá. Ženy jsou ale poměrně kreativní a snaží  se investici obejít. Občas se objevuje řešení vložením hrnce do záchodu, od této možnosti bych vás ale raději odradila. Není ale smyslem, abyste před hýčkacím momentem umývala záchod a teplo v kombinaci s rizikem bakterií nefunguje moc dobře. Řešení ale může být jednodušší než si myslíte: vezměte dvě židle a dejte je k sobě, aby hrany udělaly písmeno V. Mezi ně dejte hrnec a sedněte si na kraje obou židlí. Vždy na napářku dosedejte opatrně, abyste se nepopálily. Správnou teplotu nebo vzdálenost od hrnce však musíte vyzkoušet experimentálně. Je-li třeba dát hrnec výš, můžete jej postavit na jiný hrnec, prkýnko atp.  

Druhou variantou je poloha v kleče, která je pro napařování v šestinedělí velice vhodná také kvůli rizikům prolapsu, kdy sezení jako vertikální poloha může vytvářet tlak na pánevní dno,a tak sezení nad napářkou ještě v kombinaci s relaxací může přinášet riziko zhoršování prolapsu a dokonce popálení orgánů. Více (i s obrázky polohy) píše fyzioterapeutka Pavla Filipovská alias Fyziofemina. Na polohu vkleče je dobré využít gauč, o který se žena pohodlně opře, dále ručník, do kterého se hrnec zabalí, aby si žena nepopálila stehna a také dva polštáře, aby žena mohla být trochu výš a aby v poloze vydržela dostatečně dlouho a nebolela ji kolena. Mimochodem, článek Pavly vnímám jako poměrně rozvinoutou odpověď na to, proč od napářky často odrazují zdravotníci.

Samostatnou kategorií jsou potom různé DIY hacky, kdy ženám často partner kutil nějakou stoličku spíchnu. Může to být super funkční řešení a nejde o nic složitého, jen vás chci vyzvat k opatrnosti vůči zvoleným materiálům, aby stolička plnila správně svůj účel a materiál zvládnul teplé vlhko. Pro toxicitu lepidel jsou naprosto nevhodné překližky či lepenky a problematická je i většina běžných mořidel či laků, kterými se běžně ošetřuje surové dřevo. 

 

Byliny 

Na napařování obecně lze využívat všechny ženské byliny, pro zvýšení terapeutického účiinku se využívají směsi dle známých receptur nebo i sestavené na míru. Já jsem si pro sebe i do e-shopu zvolila směsi od Napářky.cz, které jsou projektem sympatické Alice a Dalibora (Cityshaman). Dalibor je profesionálním naturopatem a bylinkářství je víc než jen jeho koníčkem, proto věřím recepturám i kvalitě jejich bylin. Více o jejich cestě k napářkám se dozvíte taky v epizodě #137 - O ženskom zdraví, mužskej plodnosti a cyklickosti s bylinkárom Daliborom ”Cityshaman” Chytilom podcastu Bagniari Radio. 

:: Do e-shopu k napářkám tudy ::

Další zdroje: 

Epizoda  #8 Yoni - Napářka se Zuzkou Staňkovou v podcastu Ženská péče gynekologické fyzioterapeutky Alžběty Motlové

Epizoda #25 O ženské bylinné napářce s Monikou Valovou v podcastu Dvě duše lektorky jógy Veroniky Johánkové

Obejmi svoji pánev - tradiční praktika zavinování

Pokud mě sledujete déle, nejspíš jste si všimli, že zavinování mám v oblibě. A to dokonce do takové míry, že pokud se mě někdo ptá na 1 jediný tip, co pro těhotenství a šestinedělí udělat, vždycky řeknu, že zavinovat šátkem.

 

Je to podle mě velice jednoduchá pomůchla, který má ale množství využití. Většina žen se dnes se zavinováním setká nejpravděpodobněji v těhotenství. Šátek ji pak může provázet ale i dále v šestinedělí a později v obdobích bolestí zad a menstruace. Za mě je to kouzelný služebník, který ženě za jednu investici poslouží nespočetně. 

 

Zavinování v těhotenství 

V těhotenství vidím šátek zejména jako velkého pomocníka ve smyslu profylaxe - předejití problémům. V ideálním světě by zdravá žena s dostatkem pohybu měla kvést a její tělo se těhotenství přizpůsobovat. Realita je ovšem taková, že málokdo máme zdravé pohybové stereotypy nebo prostě pohybový aparát v ideálním stavu a také zejména v prvním trimestru může být. výzva najít prostor a anergii pro cvičení apod. Šátek bříšku poskytuje oporu, takže částečně odlehčuje pánevnímu dnu a fasciím. U většího bříška zejména vícerodiček se někdy bříško hodně klene dopředu, což jednak není dobře z hlediska optimální polohy miminka pro porod, ale taky se to může projevit bolestmi u spony stydké spony a beder. Šátek bříško pozdvyhne, přitáhne a podrží. Je vždy dobré se u funkčních problémů věnovat také fyzioterapii, ale šátek poskytne rychlou úlevu. V pozdějších týdnech těhotenství se někdy ženy pohybují méně a pomaleji, šátek často poskytne potřebnou oporu a umožní jim zůstat co nejdéle aktivní. Pevně uvázaný šátek také ženě pomáhá s držením těla, trochu znemožňuje některé méně vhodné pohyby a tím předchází zhoršování diastázy.

Zavinovat doporučuji od doby, kdy je bříško viditelné a to vždy na období delší chůze nebo delšího stání (třeba při domácích pracech). 

 

Zavinování po porodu 

Zavinutí bříška ženě doporučuji v první volné chvilce po porodu, kdy na to bude prostor, ideálně hned po omytí bříška nebo sprše. Pokud by tam byl ještě nějaký anděl, který by před tím ještě ženě bříško namasíroval, tak to by bylo krásné :-) Pomůže, když se u toho dělohu pokusíte vycentrovat a zafixovat ji na místě uprostřed bříška, údajně to pomáhá, aby bolesti při zavinování dělohy (kdy se děloha po porodu placenty smrskává) byly mírnější. Také to napomáhá rovnoměrnému zavinování a tlak šátku dělohu k zavinování stimuluje a napomáhá dobrému odchodu očistků. Bříško po porodu je trochu jako by žena měla pod tričkem polovyfouknutý míč, který se při nějakém pohybu (třeba otočení na posteli) tak líně převalí a žuchne a není to moc příjemný vjem. Šátek bříško i prázdné místo v něm obejme a poskytne oporu do doby, než si tkáně na nový stav přivyknou. A dalším principem, kterým tato jednoduchá praktika pomáhá, je udržovat teplo. První dny doporučuji zavinovat i v posteli, a pak podle potřeby ideálně na jakékoliv stání či chození celé šestinedělí. Zavinovat lze i po porodu císařskou sekcí, čím dříve tím lépe, ale ideálně konzultujte se svou s fyzio či PA. 

 

Zavinování v běžném životě

Sama jsem si šátek oblíbila tak, že se zavinuji i když cítím nějakou bolest v bedrech nebo mám pocit, že se mi  tělo nějak hrbí a nedokáže se držet rovně. Krásné je zavinování taky první dny menstruace, kdy opět dodává teplo, které naše tělo s krví opouští… ale taky udržujte v teple bedra a ledviny, s kterými ženy též mívají často problém. Doporučila bych ho teda i u zánětů močového ústrojí a kdykoliv jindy, kdy je chuť se zachumlat nebo nechat podepřít a obejmout. 

 

Zavinování a tradice

Je zajímavé, že zavinování patří mezi univerzální tradice, které lze najít všude po světě. Velkým propagátorem zavinování je u nás Světluška Hradilová, která se jej naučila z ruské tradice a je to tedy pravděpodobně i slovanská praktika, která u nás dříve byla přítomná. Nejznámější je dnes asi mexické zavinování tradičním rebozem, v Asii je ale obdobná praktika zavinování dlouhým a tenkým pruhem látky benkung, v Africe se zavinuje krásnými látkami s voskovanou batikou kusunka dumbu. To je pro mě důkazem, že zavinování funguje a je tím příkladem přírodního léčitelství, které geniálně využívá dostupné a jednoduché věci. 

 

Šátky na zavinování 

Na zavinování je třeba pevný neelastický šátek. Většina šátků je bavlněných. Nejčastěji se používají obdelníkové šátky, ale např. fyzioterapeutka Marika Bajerová pracuje s šátky trojcípými. Také je rozdíl mezi šátky z metráže a šátky tkanými. Tkané šátky jsou obecně považovány za kvalitnější, nicméně já jsem si pro zavinování hodně oblíbila šátky z metráže, které šije fyzioterapeutka Hana Vanátová a najdete je TADY. Tyto šátky mají zkosené rohy, takže je při uvazování po utažený stačí překřížit a volné konce zastrčit pod úvaz. Netlačí tak žádný suk, nevisí konce a takovýto úvaz je nejkompaktnější, proto se dá docela i schovat pod oblečení (např. v zimě pod bundu či kabát).

Tkané šátky jsou nejčastěji mexická reboza. Autentická reboza mají tradiční vzory a barvy a jsou zakončené třásněmi. S ohledem na to, že reboza mají asi nejzachovalejší tradice, jejichž odkaz se různými semináři mexických porodních asistentek šíří, je koupě autentického mexického reboza braná taky jako forma podpory Mexičanům a poděkování za sdílení tohoto odkazu. Jsou jednoznačně nádherná a pro práci s tělem jako jsou různé techniky masáží se šátkem jsou podle mě nejpříjemně a bezkonkurenční. Reboza najdete zde v e-shopu v sekci Šátky.

U výběru šátku jen dejte pozor na to, že šátky bývají dostupné v různých velikostech s ohledem na využití, kterých je mnoho - od šály nebo deky, přes nástroj k masážím a práci s tělem, přes zavinování až po nošení dětí. Občas proto je tendence využívat k zavinování i šátek na nošení dětí. Ty jsou podle mého většinou moc široké a příliš pevně tkané. I když je v nouzi lepší zavinout čímkoliv než ničím, jsem zastáncem toho, aby si ženy vybraly na zavinování šátek, který se jim líbí, padne do jejich stylu, díky vhodným rozměrům a materiálům se jim s nimi zavinuje dobře a z praxe zavinování se tak stane pravidelný rituál sebepéče. Univerzální šátky se většinou tváří jako vhodné na všechno, ideální ale většinou nejsou na nic a když se vám s nástrojem špatně pracuje, hrozí to, že se vám zavinovat pravidelně nebude chtít. 

 

Úvazy

Úvazů existuje mnoho. Základní najdete na instruktážních videích od Aničky Kohutové - základní univerzální úvaz, příklady těhotenských úvazů. Také vás je mohou naučit porodní asistentky, fyzioterapeutky (většinou gynekologické fyzioterapeutky - v Brně s nimi pracuje třeba Naďa Rucká, Hana Vanátová nebo Pavla Filipovská) nebo duly. Na techniky masáží s rebozem jsou zase dostupné kurzy, ať už online (Anička Kohutová, Naoli Vinaver) nebo živé workshopy (Kristina Zemánková, Anička Kohutová). 

 

Zajímá vás víc? 

Článek Katky “Domorodky” Beardmore o zavinování pánve nejen v šestinedělí na jejím webu. Článek Podvazování bříška šátkem rebozo duly Petry Slesarové.

Cíle šestinedělí
Proč je šestinedělí důležité?
 
Všechny tradiční kultury vnímají období šestinedělí za významné období v životě ženy. Je to období, kdy je žena ostatními chráněna a je o ni postaráno. Délka tohoto období se různí, ale většinou bývá mezi 20-60 dny. I když je pak někdy oficiálně ukončené, třeba nějakou oslavou, rituálem, první cestou mezi lidi nebo do kostela, je možné, že psychika nebo tělo ženy potřebuje být ve zvláštním režimu déle. To je individuální a je to tak v pořádku. Říká se, že tělo se po porodu regeneruje až dva roky a to, že žena měla dítě, je na těle patrné celý život. Proto nejde ani tak o to "vrátit se do původní formy", jako tělo podpořit, aby našlo svou novou podobu.
 
Šestinedělí vyžaduje zvláštní pozornost bez ohledu na to, jak hladce porod proběhl. Je-li žena zdráva a cítí se dobře, může to svádět k tomu neodpočívat, nicméně se může stát, že to žena neodhadne a pod vlivem námahy onemocní, nebo se objeví komplikace typu žena se rozkrvácí nebo se objeví zánět prsu. Problémy ale mohou být i dlouhodobé, například se špatný stav pánevního dna projeví poklesem orgánů, inkontinencí nebo třeba bolestmi zad. A nemusí být pouze v rovině tělesné, ale mohou se projevit také psychickou nepohodou. V neposlední řadě pak zvláštní režim podporuje naladění ženy na miminko a tzv. baby brain, kdy se žena s miminkem napojí a synchronizují mimojiné i hormonálně.
 
Jak prožijete šestinedělí záleží také na miminku. Některá miminka jsou hodně spavá a volné chvíle tak žena může aspoň krásně vyplňovat péčí o sebe. Častěji je ale šestinedělí obdobím malého či většího chaosu a chvíle péče jsou takové ostrůvky k dosycení, které ženě pomáhají držet se nad vodou. Pokud žena ještě rituály sebepéče nemá pravidelně zažité, těhotenství a šestinedělí jsou skvělou příležitostí, kdy začít, aby si je žena vzala také do mateřství. Mezi snahou být skvělá matka, partnerka, kamarádka a mnoha dalšími, jelikož ženy jsou dnes ambiciozní, je někdy najít čas na sebe opravdu těžké. I když si k tomuhle konceptu mnoho žen cestu hledá a ve skupině píší, že mají problém si ho dopřát, protože jim to často přijde sobecké, jedná se o princip, který ženě umožní být tam pro ostatní co nejkvalitněji a nejdéle. Je to podobný princip, jako když si rodič má nasadit v letadle kyslíkovou masku v případě nehody první sám.
 
Ovšem konec negativních prognóz, i přes těžší chvíle má být šestinedělí obdobím čarovným.
 
Pro analytičtější typy jsem shrnula, co považuji za cíle šestinedělí níže.
 
Cíle šestinedělí:
1.) podpora hojení těla po porodu prostřednictvím odpočinku a vhodné stravy
2.) adaptace těla na nové tělesné schéma a práce s tělem
3.) přijetí nové identity
4.) zvykání si na svou novou roli a přijetí (strašidelné) zodpovědnosti
5.) žasnutí nad tím celým
6.) zpracování porodního příběhu a emocí
7.) osvojení si kojení (i miminko se to učí!)
8.) praktické osvojení si dovedností kolem života s novorozencem
9.) naučit se vycházet s nevyžádanými radami
10.) hooodně zírání na miminko:) a poznávání se s ním

11.) učinění podrobné fotodokumentace celého procesu

12.) žasnutí nad sebou, miminkem a tím celým

 

Pojďte význam šestinedělí šířit se mnou a článek pošlete někomu, koho se toto téma týká.

 

Chcete vědět víc? Přidejte se do newsletteru a stáhněte si zdarma můj desetistránkový e-book o principech šestinedělí.

 

O šestinedělí jsem také mluvila v podcastu Ze srdce máma: O šestinedělí s Hankou Čermákovou (odkaz na spotify)

3 položek celkem
Zpět do obchodu